AFP, El Hol kampını yazdı: “IŞİD’in çocukları çürümeye terk edildi”

Fransız haber ajansı AFP, Suriye’deki El Hol kampında yaşayan IŞİD militanlarının çocuklarını yazdı. Haberde, çatı yapısını Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG’nin oluşturduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki mülteci kampında, çoğu Iraklı ve Suriyeli olmak üzere 40 binden fazla kişinin kaldığı belirtildi. Bunlardan en az yarısının çocuklardan oluştuğu aktarıldı.

“Babaların günahları: IŞİD’in çocukları Suriye’deki kampta çürümeye terk edildi” başlıklı haberde, Irak sınırındaki Haseke ilinde yer alan kampta bazı erkek çocukların 11 yaşında girdiğinde ailelerinden koparıldığını da yazdı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) temmuzda yayımladığı raporda, kampta bu şekilde ailelerinden zorla uzaklaştırılan çocukların durumunda dair sonradan ebeveynlerle bilgi paylaşılmadığı da öne sürülmüştü.

Kamp sorumlularıysa iddiaları reddederek, bunun “çocukların ileride radikalleşmesini önlemek için yapıldığını” savundu.

Adı Ali olarak paylaşılan 12 yaşındaki çocuk, “Geceleri çadırlara girip insanları öldürüyorlar” dedi.

Kimliğinin açıklanmamasını isteyen bir yardım kuruluşu çalışanı da “Bu çocukların sürdürebileceği bir hayat değil. Yapmadıkları bir şeyin bedelini ödüyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x